Karjeras konsultēšana

Raksts “Ēno savu topošo profesiju, nevis elku”

Skolas gadi noteikti ir tie, kuru laikā ir jāizsapņo vispārdrošākie sapņi tajā skaitā par savu nākotnes nodarbošanos. Atceroties, ko mani vienaudži bērnu dienās vēlējās kļūt, tad dominēja skolotāji, pārdevēji, aktieri, policisti, kosmonauti u.c. sabiedrībā redzamas profesijas. Savukārt vidusskolas laikā vairākums izvēlējās sociālās zinātnes, kļūstot par juristiem un ekonomistiem, lai gan šobrīd reti kurš strādā savā apgūtajā profesijā. Un tas viss tāpēc, ka netika saņemta profesionāla palīdzība savas personības izpētei un apzināšanai.

Jau sen ir pierādīts, ka jauniešiem profesijas izvēles ceļā jāiziet 3 karjeras izvēles posmi, līdz nokļūt līdz labākajai izvēlei. Tie ir: fantazēšanas posms; izmēģinājumu posms; reālistiskās izvēles posms. Skolēni atkarībā no vecuma atrodas vai nu fantazēšanas, vai izmēģinājuma posmā. Būtiski, lai šī sapņošana nepārvēršas par murgu gaišā dienas laikā, jo nav visiem jākļūst par valsts prezidentiem, slaveniem dziedātājiem vai aktieriem. Ēnošana ir brīnišķīga izmēģinājuma posma iespēja, kuras laikā jaunietis var iejusties vienā vai otrā profesijā, sajust, vai tā šķiet viņam piemērota. Jo vairāk dažādas profesijas ēnosiet, jo lielāka iespēja, ka atradīsiet un sajutīsiet savu īsto. Būtiski ir ēnošanas laikā lūgt “ēnai” pēc iespējas pašiem pamēģināt katras īpašās profesijas darbības, ne tikai noraudzīties no malas. Ēnot var ne tikai “Ēnu dienu” ietvaros, bet arī pašiem organizēt sev ēnošanas iespējas.

Kā izvēlēties, ko ēnot? Portālā Prakse.lv vien ir pieejamas 4155 dažādas profesijas. Kā lai izvēlas īsto ēnošanai?! Lai ēnošana būtu maksimāli lietderīga, pirms tās ir ieteicams veikt savas personības profesionālās dabas apzināšanos un izpēti. To var jaunietim palīdzēt izdarīt kvalificēts karjeras konsultants. Ar mērķtiecīgi atlasītu testu palīdzību, kas piemēroti katra individuālajām vajadzībām, kā arī sarunu ceļā var izveidot katram individuālu vispiemērotāko profesiju sarakstu, no kura tad daudz vieglāk ir izvēlēties īsto ēnošanas profesiju.

Laiks ir vienīgais resurss, kas mums visiem ir, un tas ir jāizmanto maksimāli lietderīgi. Tādēļ būtiski ir izvēlēties “ēnu”, kas saskan ar to, kāda varētu būt jaunieša nākotnes nodarbošanās. Izvēloties nākotnes nodarbošanos, ir jāsalāgo trīs lietas: Gribu – Varu – Vajag. Jāapzinās savi talanti, īpašās spējas, prasmes (tādi ir ikvienam, pat ja dziļi apslēpti), jāsaskaņo tās ar interesēm un vēlmēm, tad visbeidzot jāsaprot, ko ar šādu unikālu salikumu varētu piedāvāt darba tirgum. Veiksmīgas ēnas izvēles rezultātā, var tikt izvēlēts īstais sapņu īstenošanas ceļš caur formālo vai neformālo izglītību.

Novēlu, lai Jums visiem izdodas un atrodat profesiju, kas kļūst ne tikai par jūsu maizes darbu, bet arī hobiju.

Ja nepieciešama palīdzība “ēnas” izvēlē, nākotnes studiju ceļa izvēlē, vai kādā citā ar karjeras veidošanu saistītajā jautājuma, rakstiet un zvaniet, lai pieteiktos uz individuālo karjeras konsultāciju pie Jolantas Priedes (jolanta.priede@rtu.lv |mob. 29193377 | www.KarjerasKonsultants.lv | skype: jolanta.priede).

Konsultācijas ir iespējamas gan klātienē, gan izmantojot skype, kā arī ir iespējams noorganizēt grupas nodarbības skolas telpās.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s